CONSCIOUSNESS HACKING: 2017
Czas zmienić swoje podejście a wraz z nim – świat

Artykuł ukazał się 31.12.2016 w „Psychology Today”

Autor:

Dana Klisanin Ph.D

Dobre wieści są takie, że przypuszczenia o tym, że rok 2017 stanie się rokiem „consciousness hackingu” rozprzestrzeniają się po świecie. Jeżeli jeszcze nie znacie tego terminu, nie martwcie się – to nowe określenie na coś, co jest tak stare jak same wedy (przyp. tłum. starohinduskie księgi mądrości). Na przestrzeni 2017 roku będę wam przedstawiać wskazówki dotyczące „consciousness hackingu”. Jeżeli szukacie jednego zestawienia, które objęłoby sporą część tej tematyki, to może być coś dla was.

1) „Consciousness hacking” jest o rozkwicie człowieka i planety. Odnosi się do narzędzi służących do rozwoju świadomości, które albo nie mają nic wspólnego z technologią, albo też są nisko lub wysoko technologicznie zaawansowane. Medytacja jest najstarszą formą „consciousness hackingu”. W psychologii zachodu, badania na ten temat były prowadzone przez szkołę humanizmu, transpersonalizmu i nauk zintegrowanych. Jedni z najwybitniejszych badaczy to Abraham Maslow, Roberto Assagioli i Ken Wilber. Ci badacze, jako pierwsi, odnosili psychologię człowieka bardziej do zdrowia i dobrego samopoczucia, niż do choroby czy patologii.

2) Chociaż „consciousness hacking” obejmuje podejścia wykluczające technologię lub o jej niskim udziale, największe zainteresowanie wzbudza potencjał narzędzi zaawansowanych technologicznie. „Consciousness hacking” to raczej sposób na mówienie o technologii w służbie człowieka niż odwrotnie. Trzej pionerzy w tej dziedzinie to Tim Berners-Lee (wynalazca sieci www), Steward Brand (Whole Earth Catalog i The WELL) oraz Nicolas Negroponte (MIT Media Lab i One Laptop per Child). Ostatnio, Mikey Siegel założył CoHack.Life, stronę poświęconą budowaniu społeczności wspierającej „consciousness hacking”. Strona wystartowała w grudniu 2013 roku „z zamiarem zainspirowania społeczności działającej na rzecz rozpoznawania i budowania nowych technologii dla dobra rozkwitu człowieka”. Ta społeczność „urosła organicznie z kilku lokalizacji to ponad 20 społeczności i 10.000 członków na całym świecie.”

3) „Consciousness hacking” dzieje się teraz – dookoła nas.

  • Jeżeli używasz aplikacji które pomagają ci utrzymać dyscyplinę w ćwiczeniach albo wspierają codzienną praktykę medytacji, już angażujesz się w „consciousness hacking” .
  • Świadomość jest zarówno osobista, jak i kolektywna. Kiedy bierzesz udział w kampaniach w mediach społecznościowych, które naświetlają kwestie związane z nadużyciami społecznymi lub środowiskowymi, przekraczasz granice świadomości społecznej – włamujesz się w dobrym sensie. Terminologia społecznego „consciousness hackingu” obejmuje takie określenia jak cyfrowy altruizm, archetyp cyberbohatera i heroizm współdziałania.
  • Niektóre z narzędzi przypisanych do „consciousness hackingu” obejmują postawy takie jak uważność w stosowaniu technologii lub całkowite odłączenie się – kiedy bierzesz sobie wolne od technologii na co dzień i planujesz dłuższe okresy odłączenia takie jak „Mindful Unplug”.

4) Ciągle jesteśmy jeszcze na początku drogi do poznania rozkwitu fizycznego, emocjonalnego, mentalnego, duchowego i społecznego, ponieważ większość funduszy na badania idzie w kierunku patologii. Niektóre z wczesnych obserwacji w tym obszarze pochodzi z prac badawczych na temat biofeedbacku i medytujących mnichów. Potrzebujemy stymulować zainteresowanie ludzkim i społecznym rozkwitem, żeby przyciągnąć fundusze na nowe badania.

5) Ponad dekadę temu napisałam „Postęp w technologii spowodował dramatyczne zmiany w użytkowaniu mediów, oferując potencjał do tej pory niewyobrażalny. Prowadzony w sposób świadomy, może mieć zdolność do zapoczątkowania kwantowego skoku w świadomości. Pozostawiony sam sobie, może pogłębić panujący system wartości, który Capra (1989) określił jako oparty na ekspansji, rywalizacji, dominacji i wykorzystaniu.”

Rok 2016 może przejść do historii jako rok, który przyspieszył panujący system wartości. Z tego powodu, to co przyniesie rok 2017 jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

I tu wkraczacie wy.

Podłączając się do „consciousness hackingu”, możecie poprawić swoje życie i podnieść nasze wspólne wibracje. Aby was zachęcić, będę dzielić się z wami co miesiąc wpisami z nowej książki, którą teraz piszę „Dobra Sieć: Consciousness Hacking w 21 wieku”. Jeżeli szukacie postanowienia noworocznego, które może wesprzeć każdy aspekt waszego życia, to właśnie jest dla was.

Tłumaczenie: Krystyna Pulsson

Link do oryginału: https://www.psychologytoday.com/us/blog/digital-altruism/201612/consciousness-hacking-2017

Poznaj sesje poszerzające świadomość na PULSSONIE

KOBIETO – WSŁUCHAJ  SIĘ W SWOJE SERCE

Autor:

Krystyna Pulsson

Duża wrażliwość, skłonność do przejmowania się i martwienia sprawiają, że kobiety przepuszczają przez swoje serca ogrom bardzo silnych emocji. To wystawia serce kobiety w szczególny sposób na wielką próbę. Kobiety jednak inaczej niż mężczyźni przechodzą atak serca i potrzebują być wyczulone na dużo bardziej subtelne sygnały ostrzegawcze.

Nie jestem lekarzem, ale wypowiadam się w temacie zawału serca, ponieważ zabrał mi najbliższą w moim życiu kobietę – moją matkę. A dotknęło mnie to tak boleśnie, bo wydarzyło się nagle, bez żadnych symptomów, mama nie narzekała, że boli ją serce i nikt niczego się nie domyślał. A raczej nikt nie wiedział, że kobiety inaczej przechodzą atak serca i należy uważać na inne niż typowe dla mężczyzn drętwienie lewego ramienia czy pieczenie w mostku.

Zebrałam dostępne informacje z takich źródeł jak American Heart Association, British Heart Foundation, Women’s Heart Foundation, żeby pomóc kobietom w podniesieniu świadomości o wczesnych sygnałach ostrzegawczych przed atakiem serca.

Kobiety bardzo dużo wiedzą o chorobach serca – swoich ojców, mężów, braci – ale niewiele o swoich własnych. Objawy nadchodzącego zawału są odmienne u kobiet. Wiążemy ból w klatce piersiowej z zawałem serca. I słusznie, ale nie jest to cała prawda. O ile ból w klatce jest jednym z najczęściej kojarzonych objawów, to u kobiet pojawiają się też takie, które wcale nie muszą być z nim związane, a u większości ból w piersiach w ogóle nie występuje przy zawale, ani nawet jako zwiastun zawału. Rezultaty badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych na zlecenie the National Institute of Nursing Research w raporcie “Subtle and Dangerous: Symptoms of Heart Disease in Women” wskazują na to, że mniej niż jedna trzecia kobiet doświadcza dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej w tygodniach poprzedzających zawał, a w trakcie jego trwania mniej niż połowa skarży się na rodzaj ucisku, bólu lub napięcia w klatce. Kobiety potrzebują być wyczulone na inne, dużo bardziej subtelne sygnały. Opiszę je poniżej. Są to trzy główne grupy symptomów, na które należy zwrócić szczególną uwagę: (1) nieuzasadnione zmęczenie, (2) pocenie się, trudności z oddychaniem, nudności, (3) ból karku, żuchwy, pleców.

Nieuzasadnione zmęczenie

Podobnie jak wiele kobiet, i ty prawdopodobnie masz cały dzień wypełniony obowiązkami. Zajmujesz się rodziną, prowadzisz dom, pracujesz poza domem i opiekujesz się wiekowymi już rodzicami. I pewnie jesteś często zmęczona. Prawdopodobnie jest to normalne.
Ale powinnaś zwrócić uwagę na zmęczenie, które pojawia się znienacka:
– czujesz się nagle wyczerpana przy zwyczajnych codziennych zajęciach
– nie nadwyrężasz sił, a jednak czujesz przemęczenie albo ciężkość w klatce piersiowej
– proste czynności, takie jak słanie łóżka, pójście do łazienki lub po zakupy, sprawiają, że jesteś niezwykle zmęczona
– chociaż czujesz wyczerpanie, masz trudności ze snem

Pocenie się / trudności z oddychaniem / nudności

U większości kobiet, z wiekiem, brak aktywności ruchowej i stopniowe przybieranie na wadze, powodują takie problemy jak trudności z oddychaniem. Fale gorąca są również częstą dolegliwością, na którą uskarżają się kobiety w okresie menopauzy.
Weź jednak pod uwagę, że poniższe sytuacje mogą sygnalizować kłopoty z sercem:
– nagłe poty lub trudności ze złapaniem oddechu bez uprzedniego wysiłku, który mógłby je spowodować
– duszności, które pogarszają się przy wykonywaniu wysiłku
– trudności z oddychaniem, które mogą się nawet pogorszyć kiedy się położysz, a mijają kiedy się podpierasz
– zimne poty na czole lub górnej wardze, występujące często przy silnym stresie lub jako jeden z objawów grypy, kiedy nie towarzyszy ci ani stres ani choroba
– zawroty głowy, nudności lub wymioty w rodzaju takich, które kobiety często odczuwają w ciąży lub utożsamiają z „grypą żołądkową”
– pocenie się i trudności z oddychaniem połączone z innymi symptomami takimi jak ból w klatce piersiowej lub zmęczenie

Ból karku, żuchwy, pleców

W swojej doskonałości, nasz organizm zawsze daje sygnały że coś jest nie w porządku. Kiedy jest problem z sercem, pobudzone zostają nerwy w tej okolicy, ale ty możesz odczuwać ból gdzie indziej.
Ból żuchwy, pleców lub karku czy ramion może sygnalizować problemy z sercem, zwłaszcza jeżeli jego pochodzenie jest trudne do zidentyfikowania, to znaczy nie można go przypisać konkretnemu bolącemu miejscu, jak mięśnie lub stawy. Podobnie, jeżeli dyskomfort jest spowodowany lub spotęgowany wysiłkiem, a ustaje kiedy zaprzestajesz tego wysiłku, powinnaś to sprawdzić.
Inne sygnały, na które należy zwrócić uwagę:
– kobiety w szczególności mogą odczuwać bolesność w obu ramionach lub barkach, nie tylko lewym, tak jak to często ma miejsce u mężczyzn
– ból ulokowany w szczęce, nie związany z chorym zębem
– ból w dole lub górze pleców, zaczynający się od klatki piersiowej i przemieszczający do tych miejsc
– ból może być nagły, nie związany z fizycznym wysiłkiem, i może nawet zbudzić cię w nocy

Co robić

Kobiety niejednokrotnie zauważają te sygnały ostrzegawcze na kilka tygodni lub nawet miesiąc przed zawałem. Im szybciej zareagujesz, tym większe są szanse na przeciwdziałanie. Koniecznie udaj się do swojego lekarza, zrób badania. Nie zwlekaj. Tu chodzi o życie. Twoje życie lub osoby, którą kochasz. Zadzwoń do swojej mamy teraz, zapytaj jak się czuje, czy nie zauważyła u siebie któregoś z wymienionych objawów.
Możesz od razu podjąć środki zaradcze, zadbać o wzmocnienie wydolności serca czy udrożnienie naczyń krwionośnych poprzez wprowadzenie zmian do diety, stopniowe zwiększanie aktywności fizycznej lub zabiegi regeneracyjne układu krwionośnego. Najbardziej niezawodna jest jednak kobieca intuicja i natura wyposażyła nas w nią, żeby z niej korzystać. Więc zrób z niej dobry użytek – słuchaj swojego serca.

Poznaj sesje regeneracyjne na PULSSONIE

JAKIE KORZYŚCI DAJE OCZYSZCZANIE ORGANIZMU

Autor:

Krystyna Pulsson

Współczesne tempo i styl życia sprawiają, że regularne oczyszczanie organizmu stało się jednym z podstawowych elementów higieny osobistej. Warto co najmniej dwa razy do roku – na wiosnę i na jesieni – przejść chociaż na kilka dni na dietę na sokach owocowo-warzywnych, oczyścić jelita i wątrobę, rozluźnić i poruszyć tkanki, żeby ułatwić odprowadzanie zanieczyszczeń. Przyjrzyjmy się jakie korzyści przynosi detoks:

Poprawa trawienia i wchłaniania

Jeżeli stosujesz diety odchudzające i nie przynoszą pożądanego efektu, to może być to sygnał, że twój organizm ma trudności z prawidłowym przetwarzaniem pożywienia i wchłanianiem dostarczanych składników odżywczych na skutek nadmiernego obciążenia jelit nagromadzonymi odpadami procesów metabolicznych.

Wzmocnienie odporności

Z jelita grubego wchłaniane są glukoza, witaminy i aminokwasy wytwarzane przez bakterie jelitowe i do 95% wody. Zanieczyszczone jelita, obłożone osadem kałowym nie przepuszczają do organizmu składników odżywczych, a wręcz na skutek wysięków toksycznych zatruwają krwioobieg i leżące w pobliżu narządy.

Zwiększenie ciepłoty ciała

Jelito grube nazywane jest kaloryferem organizmu – w starożytnych Indiach, Chinach czy Japonii o obszarze brzucha w okolicy pępka mówiło się „piec Hara”. Dzieje się tak dlatego, że mikroorganizmy zasiedlające jelito grube wytwarzają ogromne ilości energii w postaci ciepła, które ogrzewa krew żylną i wszystkie kluczowe narządy, które nie przez przypadek sąsiadują z jelitem grubym.

Podniesienie poziomu energii życiowej

Ścianki jelita grubego, poprzez mechaniczny ucisk przemieszczającej się treści pokarmowej oraz oddziaływanie ciepłem wytwarzanym przez namnażające się mikroorganizmy, stymulują cały organizm na zasadzie podobnej do akupresury. Zapchanie odcinka jelita odpowiadającego za określoną funkcję organizmu prowadzi do wygaśnięcia stymulacji i w konsekwencji pogorszenia stanu funkcjonowania danego organu.

Poprawa wypróżniania

Zatrute ścianki jelita grubego osłabione rozciągającym je kamieniem kałowym potrafią być na tyle sparaliżowane, że nie uruchamia się prawidłowa perystaltyka i nie ma parcia na stolec, stąd długotrwałe zaparcia.

Uwolnienie od śluzu

Część zanieczyszczeń, takich jak węglowodanowe, tłuste i inne, wydalanych jest na zewnątrz pod postacią śluzu. Nadmiar śluzu potrafi skutecznie zablokować kanały oczyszczające – płuca, nos, gardło, zatoki, przewody słuchowe, a u kobiet pochwę, co prowadzi do tego, że niewydalony śluz gromadzi się gdziekolwiek, np. w gruczołach piersiowych u kobiet.

Poprawa wyglądu

Obciążony toksynami krwioobieg nie dostarcza wystarczających składników odżywiających skórę, która i tak bierze na siebie część funkcji wydalniczych. O przeciążeniu organizmu zanieczyszczeniami skóra daje znać różnorodnymi przykrymi symptomami.

Poczucie lekkości

W zanieczyszczonym przez lata organizmie nagromadzony jest nie tylko kamień kałowy w jelicie grubym, ale też w obszarze kolejnych stopni systemu oczyszczania – kamienie wątrobowe, nerkowe oraz odpady magazynowane w tkance łącznej.

Poprawa koncentracji i odczuwania zmysłowego

Toksyny zgromadzone w organizmie, zwłaszcza pleśń powstająca w wyniku procesów gnilnych i krążąca w organizmie razem z krwią, osadzają się w osłabionych częściach organizmu i powodują patologie, także w przewodnictwie nerwowym.

Poznaj sesje regeneracyjne na PULSSONIE

JAK TO JEST Z TYM DETOKSEM

Autor:

Krystyna Pulsson

Detoks to teraz dosyć popularne słowo. Książki kucharskie pełne są przepisów na dania typu detoks, detoksowe koktajle i sałatki. Detoks stał się modny. Ale detoks to nie tylko jednorazowe odtruwanie organizmu przy zatruciach, to też systematyczne usuwanie nagromadzonych przez lata zanieczyszczeń i pozostałości przemiany materii z całego systemu oczyszczania organizmu. Co to jest system oczyszczania organizmu? Paradoksalnie zaczyna się tam gdzie się kończy – w jelicie grubym.

Powszechnie wiadomo, że jelito grube spełnia funkcje wydalnicze, ale już mniej znana jest jego funkcja wchłaniania. Przez jelito grube wchłaniane jest do 95% wody. A więc praktycznie cała woda, która krąży w organizmie musi przejść przez ścianki jelita grubego. Jeżeli ścianki są obłożone osadem, tzw. kamieniem kałowym, to toksyczne produkty procesów zachodzących w jelicie grubym wnikają wraz z wodą do krwiobiegu, obciążając w ten sposób kolejne narządy – wątrobę i nerki – oraz cały system oczyszczania organizmu. Zwykle w wieku 40 lat, w wyniku prowadzonego trybu życia i diety bogatej w węglowodany a ubogiej w surowe warzywa i owoce, jelito grube jest silnie obłożone złogami a zanieczyszczenie organizmu potęguje się.

Warto pamiętać o odpowiednich rozluźnieniach tkanki łącznej, więzadeł i ścięgien, które utrzymują tkanki miękkie, a gdy są usztywnione hamują proces odprowadzania toksyn. Rozluźnienia tkanki łącznej to bardzo ważny etap procesu oczyszczania umożliwiający głęboką detoksykację komórkową.

Dalej, jeżeli dotychczas wymienione ogniwa nie są w stanie podołać zadaniu oczyszczenia, uruchamia się system awaryjny – narządy wydalania, mające ujście na zewnątrz ciała, które odprowadzają zanieczyszczenia w postaci śluzu czy wydzieliny. Należą do nich: część nosowa gardła, zatoki, przewody słuchowe, a u kobiet wagina. Następnie, jeżeli i te kanały są przeciążone, do oczyszczania włączają się płuca i skóra.
Konstrukcja systemu oczyszczania wiele tłumaczy o pochodzeniu takich dolegliwości jak pochrząkiwania, przewlekłe katary, zapalenia ucha, krosty, wągry, wysypki, nieprzyjemna woń z ust, czy nadżerki pochwy u kobiet.

Nawet jeżeli choruje wątroba lub nerki, to i tak należy pamiętać w pierwszej kolejności o neutralizacji głównego ogniska zanieczyszczeń – jelita grubego, oczyścić je a następnie zadbać o jego odbudowę oraz przywrócenie prawidłowej mikroflory. Warto pamiętać o nawykach żywieniowych, położyć akcent na świeżo wyciskane soki, sałatki i pełnoziarniste kasze. Wprowadzić więcej ruchu i świadomego oddechu. Na szczęście wiosna naturalnie sprzyja nam w takich postanowieniach.

Poznaj sesje regeneracyjne na PULSSONIE

ZOBACZ NASZE PROGRAMY ZDROWOTNE